✓   Ponad 10 lat doświadczenia
✓   6 Specjalistów ds. Importu
✓   Ponad 1000 sprowadzanych aut rocznie!

Nasze Poradniki

import motocykle z usa
Jak importować motocykle z USA? Koszty, podatki, cło odwetowe

Osoby zainteresowane importem motocykli Harley-Davidsona do Polski szczególnie powinny brać pod uwagę rynek Amerykański. Przy odpowiedniej optymalizacji kosztów, zakup motocykla na aukcji w USA powinien być dużo bardziej opłacalny w porównaniu do zakupu od lokalnego dealera/komisu. Procedura dużo nie różni się od importu auta i jest stosunkowo prosta. Przygotowaliśmy dla Was ten krótki poradnik, który ma na celu ułatwienie czynności jaką jest import Harleya z USA. Zapraszamy do naszego artykułu pt. „Jak importować motocykle z USA? Koszty, podatki, cło odwetowe”.

Licytacja Harleya z USA

Lista portali z ogłoszeniami Amerykańskich motocykli jest ogromna. Polecamy jednak platformę IAAI, która oferuje pojazdy z pochodzące z amerykańskich ubezpieczalni i banków. Motocykle są sprzedawane w głównej mierze w formie licytacji (daje to możliwość zakupu poniżej wartości rynkowej), ale zdarzają się także oferty z możliwością “kup teraz”. Oczywiście, jeśli znasz język angielski i nie boisz się kontaktu telefonicznego, możesz skorzystać z prywatnych ogłoszeń i znaleźć unikatowe egzemplarz.

Pamiętaj! Jeśli planujesz wylicytować motocykl, koniecznie skorzystaj z pomocy licencjonowanego pośrednika, który posiada najwyższą licencję. Jest to Twoja oszczędność, bowiem to właśnie od formy licencji zależy wysokość opłat aukcyjnych. Kwoty te mogą wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy dolarów!  

Transport Harleya-Davidsona

Po wygranej licytacji / zakupie motocyklu, należy odebrać pojazd z domu aukcyjnego lub od prywatnego sprzedawcy. Następnie, w zależności od wybranego transportu międzynarodowego dostarczyć pojazd pod wskazane miejsce załadunkowe. Istnieją dwa sposoby transportu importowanego Harleya – jest to droga morska lub powietrzna. 

Pierwszy z nich posiada niebagatelną korzyść, którą na pewno będziesz się kierować – fracht morski w kontenerze jest po prostu znacznie tańszy. Wadą natomiast będzie długi czas płynięcia do portu. Realnie, od momentu załadunku, do momentu przypłynięcia do portu docelowego, to okres około 2-3 tygodni. Transport lotniczy umożliwia dostarczenie motocykla w ciągu kilku dni, lecz wysoki koszt takiej usługi powoduje, że na to rozwiązanie decydują się tylko nieliczni.  

Motocykle z USA – odprawa celna

Kiedy importowany motocykl dotrze do portu (niezależnie od formy transportu), konieczne jest podstawienie auta do agencji celnej, która wykona odprawę celną, a tym samym naliczy obowiązujące stawki w danym kraju. Najkorzystniejszą formą opodatkowania jest odprawa w porcie w Bremenhaven (Niemcy), ze względu na dużo niższe stawki. Cło na dzień 26.10.2020 (dzień tworzenia tego artykułu), wynosi:

 • 6% dla motocykli o pojemności silnika powyżej 250 cm3
 • 8% dla motocykli o pojemności silnika do 250 cm3

W przypadku motocykli producentów stricte Amerykańskich, oprócz cła ze względu na pojemność, dochodzi także cło tzw. “odwetowe”, które wynosi aż 25% wartości! Nie bój się, że przez to procedura importu prawdziwego Amerykańca jest nieopłacalna.  

Wspomniane wartości procentowe naliczane są od wszelkich poniesionych kosztów tj. zakup motocykla, opłaty aukcyjne, a także transport. 

Oprócz tego należy doliczyć podatek VAT, który w zależności od kraju dokonywania odprawy wynosi od 16 do 23%! W niemczech będzie to najniższa możliwa stawka – wynosi 16%.

Transport motocykla pod dom

Po odbytej odprawie celnej i uregulowaniu wszelkich należności celno-podatkowych można organizować odbiór motocyklu z portu, a następnie transport pod dom. Oczywiście, najtaniej i najszybciej można to zrobić na lawecie. Niestety, w większości przypadków nie jest możliwy transport na tablicach rejestracyjnych z USA. Powodem jest fakt, iż pojazdy pochodzące z licytacji najczęściej są pozbawione tablic. Możesz udać się do najbliższego punktu DEKRA lub TUV, wykonać przegląd i wykupić tymczasowe tablice, których koszt najczęściej wynosi około 80 euro. Takie tablice tymczasowe są ważne 5 dni. Nie zapomnij o ubezpieczeniu pojazdu na numer VIN! 

Uwaga! Miej na uwadze stan techniczny pojazdu. Uszkodzenia mechaniczne pojazdu, długi czas transportu może powodować usterki uniemożliwiające bezpieczne poruszanie się. Sprawdź przede wszystkim: 

 • Ciśnienie w oponach,
 • Układ hamulcowy,
 • Poziom paliwa (wiele firm transportowych wymaga niskiego lub pustego zbiornika paliwa),
 • Poprawne podłączenie akumulatora (w niektórych przypadkach możesz zostać poproszony o odłączenie baterii przed wysyłką).

Przegląd Harley-Davidson’a w Polsce

Wszystkie modele Harley-Davidsona importowane z USA muszą zostać sprawdzone na stacji kontroli pojazdu przed ich zarejestrowaniem. Sprawdzone zostaną takie elementy jak silnik i wydech, a także licznik oraz reflektory (konieczne jest, aby posiadały certyfikat UE/ homologację europejską). Aby sprawdzić to, czy reflektory spełniają normy, poszukaj małego logo “ECE” na plastikowym kloszu lampy. Jeśli brakuje tego symbolu (co często się zdarza), będziesz musiał kupić nowe lampy lub zamienniki.

Rejestracja importu Harley-Davidson

Motocykle z USA, jak każdy inny pojazd, podlegają obowiązkowi rejestracji. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą następujące dokumenty:

 • Certyfikat odprawy celnej,
 • Dokument potwierdzający własność / tytuł uszkodzenia,
 • Oryginał faktury zakupu,
 • Pozytywne przejście przeglądu technicznego,
 • Ubezpieczenie,
 • Paszport lub dowód osobisty,
 • dowód zapłaty akcyzy.

Leave a Comment