✓   Ponad 10 lat doświadczenia
✓   6 Specjalistów ds. Importu
✓   Ponad 1000 sprowadzanych aut rocznie!

Nasze Poradniki

procedura zakupu auta z usa
Jak wygląda procedura zakupu auta z USA?

Każda firma importowa, co do zasady, działa w podobny sposób ze względu na konieczność wykonania poszczególnych kroków, aby zakupiony pojazd w USA został przetransportowany do Polski. Niestety różnice w jakości obsługi oraz samego zakresu okazują się bardzo duże, a pobierana prowizja pośrednika nieproporcjonalna do wkładu. Postanowiliśmy opisać cały proces zakupowy w naszej firmie. Zapraszamy do artykułu pt. „Jak wygląda procedura zakupu auta z USA?”

Krok 1: Poszukiwanie pojazdu, sprawdzenie historii + kalkulacja

Naszym priorytetem jest przede wszystkim Wasze zadowolenie. W związku z tym nasz specjalista przeprowadza rozmowę w celu sprecyzowania wszelkich oczekiwań co do pojazdu oraz budżetu. Następnie szukamy konkretnych ofert, którymi możecie być potencjalnie zainteresowani. Otrzymują Państwo odnośniki do pojazdów znajdujących się w wylicytowania na przestrzeni najbliższego tygodnia oraz spełniających wszelkie ustalone kryteria.  

W przypadku zainteresowania daną ofertą, na podstawie danych historycznych wyliczamy orientacyjną cenę, za którą będzie możliwy zakup tego pojazdu. Na tym etapie wykonujemy także pełną kalkulację importu. Poznają Państwo wszystkie kwoty składowe, a w tym: koszty aukcyjne, wykonania przelewu, ubezpieczenia (opcjonalnie), koszt odbioru auta i transportu do portu, fracht morski, koszty opłat celno-skarbowych oraz transportu do Polski. Kalkulujemy bardziej złożone przypadki wraz ze wszelkimi opłatami i podatkami jak np. auta hybrydowe, elektryczne, zabytkowe, ATV, skutery, motory itd. 

Przed przystąpieniem do licytacji sprawdzamy każdy pojazd płatnym raportem (Carfax, Autocheck), który będzie zawierać informacje na temat historii pojazdu, wypadkach, naprawach serwisowych oraz przebiegów. Ponadto staramy się uzyskać lepsze zdjęcia niż te dostępne na aukcji i możliwie zweryfikować, czy auto nie zostało „przyszykowane” do aukcji na tzw. „flip”.

Wszelkie powyższe czynności wykonywane są bezpłatnie, niezależnie od tego, czy finalnie przystąpią Państwo do aukcji. Wierzymy bowiem, że wysoki standard obsługi oraz transparentność w kosztach to podstawa budowania zaufania.

Krok 2: Ustalenie kwoty licytacji, podpisanie umowy i depozyt

Zanim przejdziemy do zakupu pojazdu konieczne jest podpisanie umowy między stronami oraz wpłata depozytu. Jako pośrednik, chcemy zabezpieczyć interesy każdej ze stron. Dobrze sporządzona umowa nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa, ale także zobowiązuje nas do wykonania ustalonych świadczeń.

Przed licytacją wybranego auta, wymagany wpłaty depozytu w wysokości 10% (minimum 600 dolarów) ustalonej kwoty licytacji. Jest to zabezpieczenie na wypadek nieprzystąpienia do zakupu auta. W takim przypadku dom aukcyjny nakłada karę finansową na nasze konto za tzw. „re-listing”, czyli ponowne umieszczenie auta na aukcji. Kaucja zostaje zwrócona w przypadku rezygnacji dalszej licytacji, a w przypadku zakupu auta – zaliczona na poczet zakupu. 

Oczywiście możesz liczyć na naszą pomoc na każdym etapie – doradzimy do jakiej kwoty najlepiej licytować auto, aby zakup był opłacalny. Istnieje możliwość przyjazdu do naszego biura licytacji i zakup auta na żywo. Dla Klientów, którzy chcą sprowadzać większą ilość aut i czują na siłach, jesteśmy w stanie założyć osobne konto do licytacji z pełną licencją, która umożliwi zakup aut nawet takich, które są dostępne tylko i wyłącznie dla firm Amerykańskich!

Krok 3: Płatność

Po wygranej aukcji przeliczamy ponownie kosztorys. Zakup auta należy opłacić wraz z opłatami aukcyjnymi oraz transportem w czasie wyznaczonym przez dom aukcyjny (w ciągu 48 godzin środki powinny być zaksięgowane na koncie w USA). Pieniądze przyjmujemy na nasze konto w Polsce, aby przyśpieszyć cały proces zapłaty. W przypadku zwłoki, mogą zostać naliczone dodatkowe koszty – najczęściej za parking, czyli tzw. „Storage”. Im szybciej przelew zostanie zlecony, tym prędzej jesteśmy w stanie rozpocząć procedurę importową i odebrać auto z placu. Każdy dzień w opóźnienia to około 40-50 dolarów dodatkowych opłat. W celu minimalizacji tych opłat podpisaliśmy korzystną umowę z firmą transportową, która jest zobligowana do odbioru auta w ciągu 3 dni roboczych od momentu zaksięgowania środków w USA.

Doradzimy bezpłatnie w jaki sposób szybko dokonać przelewu nie płacąc przy tym majątku na przewalutowanie i wykonanie przelewu.

Wyprzedzając nieco kolejne dwa kroki, warto wspomnieć, iż opłaty celno-skarbowe należy uiścić dopiero po odprawie celnej – nie pobieramy ich z góry. Co więcej, nie jest możliwe ich dokładne wyliczenie, gdyż jest wiele zmiennych, które będą wpływać na ich wysokość (np. dodatkowa odprawa celna za rzeczy pozostawione w aucie, opłaty utylizacyjne, czy dodatkowe procedury). Pobieranie ich z góry może kończyć się z koniecznością dopłaty lub brakiem zwrotu ze strony pośrednika.

Krok 4: Transport do Europy

Dopiero po dokonaniu zapłaty, dom aukcyjny umożliwia odebranie auta z placu. Organizujemy transport możliwie jak najszybciej i dokumentujemy odebranie pojazdu stosownymi zdjęciami, które otrzymujesz w ciągu 2 dni od odbioru. Pojazd zostanie dostarczony do bazy przeładunkowej, a następnie załadowany do jednego z kontenerów, a wkrótce rozpocznie swoją podróż do Europy. Każdy fracht kontenerem jest monitorowany – otrzymasz numer przesyłki, a także możliwość śledzenia położenia statku wraz z przewidywaną datą przypłynięcia do portu w Bremerhaven. Fracht może być ubezpieczony (w kwocie 1% wartości) na wypadek uszkodzeń powstałych w trakcie transportu. Po rozładunku otrzymujesz kolejną paczkę zdjęć z terminala portowego, wykonane przez agencję celną.

Uwaga! Przy wyborze portu, z którego wypłynie pojazd, kierujemy się dwoma czynnikami: możliwie najszybszego terminu wypłynięcia statku z USA oraz ceną transportu, co minimalizuje czas oczekiwania na auto oraz kosztowność całego procesu importu. 

Dodatkowo! Jako jedyna firma importowa umożliwiamy stworzenie konta w naszym systemie i zarządzanie informacjami na temat swojego zamówienia. Dzięki temu w jednym miejscu sprawdzisz:

  • załączoną umowę, kalkulację i potwierdzenia płatności,
  • numer kontenera wraz z linkiem do śledzenia,
  • zdjęcia z odbioru oraz zdjęcia z terminalu,
  • możesz wprowadzić adres do dostawy pojazdu.

Krok 5: Odprawa celna i transport pod dom

Po przypłynięciu auta do portu w Bremerhaven prosimy Cię, abyś podpisał kolejny dokument – możliwość reprezentacji w sprawie odprawy. Umożliwi to przygotowanie za Ciebie wszelkich dokumentów do odprawy przez naszą agencję celną. Po zakończeniu procedury celnej znane są już pełne opłaty: za rozładunek kontenera, koszty odprawy celnej, cła i VAT’u. Na tym etapie także bez zbędnej zwłoki ustalamy transport do Polski, pod dom lub zakładu mechanicznego. Dzięki przejęciu tej gałęzi procesu i posiadaniu własnego transportu, jesteśmy w stanie zaoferować jednakową cenę niezależnie od miejsca docelowego w Polsce. 

 

Leave a Comment