✓   Ponad 10 lat doświadczenia
✓   6 Specjalistów ds. Importu
✓   Ponad 1000 sprowadzanych aut rocznie!

Nasze Poradniki

numer vin
Co to Numer Identyfikacyjny Pojazdu (VIN)? 

Każdy amerykański, ale także europejski samochodów osobowy i ciężarowy wyprodukowany po 1981 roku zobowiązany jest do posiadania właśnie numeru VIN (z ang. Vehicle Identification Number). Składa się z 17 znaków i jest unikalny. Numer Identyfikacyjny Pojazdu spełnia bardzo wiele funkcji, lecz przede wszystkim wykorzystywany jest przez urząd komunikacji, czy też organów ścigania w celu identyfikacji pojazdu. 

Numer VIN ma też wiele innych bardzo ważnych zastosowań. Właśnie po tym numerze wszelkie sklepy motoryzacyjne, czy też warsztaty samochodowe są w stanie zidentyfikować model oraz specyfikację danego egzemplarza (wersję silnika, rodzaj skrzyni biegów, całą wersję wyposażenia wnętrza) i zamówić do niego odpowiednie części. Producent także udziela gwarancji na samochód o danym numerze VIN. Wszelkie polisy ubezpieczeniowe, dokumenty serwisowe oraz wszelkie świadectwa zawierają numer VIN. 

Jak sprawdzić numer VIN?

Numer VIN może znajdować się w wielu fizycznych miejscach w aucie, lecz najczęściej i najłatwiej zobaczysz go na desce rozdzielczej – patrząc od zewnątrz, na dół szyby. Drugim najpopularniejszym miejscem jest umieszczenie tabliczki znamionowej auta na drzwiach kierowcy. Niektórzy producenci pojazdów, umieszczają numer VIN na takich komponentach jak: silnik, maska, czy też montują specjalne plastikowe oczko pod dywanikiem pasażera. 

Sprawdź koniecznie dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu) i zweryfikuj, czy numer zgadza się z tym wytłoczonym na powyższych częściach. 

Jak wygląda numer VIN?

Numer VIN złożony jest zawsze z 17 znaków, a ostatnie 6 znaków, to cyfry. Każdy producent pojazdu ustala jakie znaki w kolejności odpowiadają za daną specyfikację.  

Przykładowy numer VIN – 1X1YY23U0444XXXXX.

Na podstawie samego numeru VIN jesteśmy w stanie zidentyfikować rok produkcji, producenta, model, miejsce produkcji i wiele innych specyfikacji danego pojazdu. 

Jeśli nie masz fizycznego dostępu do pojazdu, a zainteresowany jesteś jego zakupem – koniecznie zapytaj sprzedawcę o numer VIN, aby sprawdzić dostępną historię pojazdu. 

Historii Pojazdu na podstawie numeru VIN

Kolejną funkcjonalnością numeru VIN jest możliwość uzyskania dostępu do raportu historii pojazdu np. tzw CARFAX. Dzięki temu jesteś w stanie uzyskać zgromadzone dotychczas informacje dotyczące konkretnego pojazdu. Taki raport zawiera informacje, które mogą wpłynąć w pozytywny, a także negatywny sposób na podjęcie decyzji zakupowej danego samochodu.  Informacje, które możesz znaleźć w omawianym raporcie CARFAX, to przede wszystkim: 

 • data produkcji pojazdu
 • daty rejestracji pojazdu
 • historia wypadkowa
 • informacja o złomowaniu
 • przebieg
 • wady produkcyjne danego modelu
 • szkody i szkody całkowite
 • uszkodzenia ramy
 • szczegóły związane z przebytymi wypadkami
 • informacje o naprawach serwisowych
 • informacje o przeglądach
 • zastosowanie pojazdu 
 • informacje o kredycie/leasingu
 • akcje serwisowe

Nieprawdziwy numer VIN na aukcji/ogłoszeniu

Raport Historii Pojazdu może zawierać na tyle szczegółowych informacji o danym samochodzie, że sprzedawca samochodów używanych może nie chcieć go ujawniać. W raporcie znajdziesz przede wszystkim informacje o wypadkach, powodziach, naprawach, czy też przebiegu. To wszystko może wpłynąć przede wszystkim na Twoje bezpieczeństwo podczas użytkowania takiego pojazdu.  

Dlatego niektórzy utrudniają Ci poznanie dokładnej historii pojazdu. Niektórzy handlarze mogą nawet dopuścić się oszustwa i podawać na ogłoszeniach nieprawdziwy numer VIN lub w ogóle go nie udostępniać. Niestety współpracowanie z nierzetelną firmą może spowodować kolejnymi nadużyciami z ich strony – fałszowaniem dokumentów rejestracyjnych związanych z pojazdem w celu ukrycia ich wad. 

Dokonując zakupu samochodu musisz zabezpieczyć własny interes i na wszelki możliwy sposób uchronić się przed oszustwem. Zdobądź numer VIN od sprzedawcy, a najlepiej samemu sprawdzić fizycznie odczytując go z samochodu i porównać z dokumentami od samochodu (dowód rejestracyjny, czy też dokument sprzedaży w przypadku pojazdów sprowadzonych zza granicy). Jeśli którykolwiek z numerów VIN jest inny lub po prostu widzisz, że jest podejrzanie nieczytelny, to zastanów się nad sensownością takiej transakcji. Tak samo, jeśli spotkasz się z odmową ze strony sprzedawcy, wiedz, że coś jest na rzeczy i do dalszej rozmowy podchodź z dystansem. Może to być znak, że ukrywa on przed Tobą historię tego pojazdu. 

Klonowanie VIN

Pomimo coraz to nowych działań podejmowanych w celu zapobiegania manipulacji przy licznikach samochodów, a także numerach VIN, proceder ten nie jest w pełni zatrzymany. Nadal próby wprowadzania na rynek kradzionych pojazdów ma miejsce i powodują straty wyrażone w milionach euro. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie historii po numerze VIN przed zakupem używanego samochodu. 

Oszustwo nazywane jest tzw. „klonowaniem VIN” i wykorzystuje numer VIN legalnie zarejestrowanego już pojazdu. Niczego niepodejrzewający kupujący nabywają takie pojazdy i narażone są na stratę zarówno samego pojazdu jak i całości zapłaconej za niego kwoty. Oprócz tego dochodzi narażenie na proces karny – dobrze, jeśli w charakterze świadka, a nie podejrzanego. Cały proces polega na pozyskaniu numeru VIN podobnego pojazdu (ten sam silnik, kolor, wersja wyposażenia) i zmianę dokumentów rejestracyjnych lub stworzeniu nowych, podrobionych. 

Aby przestrzec się przed ewentualnymi konsekwencjami, koniecznie zastosuj się do poniższych rad: 

 • Sprawdź, czy numer VIN na wszelkich możliwych elementach samochodu i porównaj z dokumentami pojazdu.
 • Używając bezpłatnego dekodera VIN, sprawdź pojazd.
 • Wykup płatny raport CARFAX. Koniecznie zwróć szczególną uwagę na ostrzeżenie o klonach. Upewnij się także, że aktualny przebieg licznika jest zbieżny z tym co przedstawia raport. 
 • Zleć weryfikację stanu technicznego zaufanemu mechanikowi, a nie temu, który wybiera sprzedający.

Profesjonalne sprawdzenie numeru VIN przed zakupem

Będąc zainteresowanym autem z USA, możesz zlecić nam sprawdzenie numeru VIN. W tym celu wykupujemy płatne dostępy do portali agregujących dane na temat samochodów z USA i Kanady oraz pozyskujemy informacje z portali aukcyjnych. Dzięki temu sprawdzamy historię auta oraz jego właścicieli, informacje dot. wypadków i serwisów, zdjęcia z aukcji oraz ceny licytacji. Posiadamy dostęp do:

 • Carfax, Autocheck,
 • Autoauctions, BidFax, Stat.vin

Jeśli jesteś zainteresowany taką usługą, koniecznie skontaktuj się z nami.

Leave a Comment