✓   Ponad 10 lat doświadczenia
✓   6 Specjalistów ds. Importu
✓   Ponad 1000 sprowadzanych aut rocznie!

Kalkulator akcyzowy – oblicz orientacyjny koszt akcyzy

Jaką wartość wpisać?

Akcyza jest polskim podatkiem nałożonym na niektóre wyroby i produkty, ale także na samochody osobowe oraz inne pojazdy. Sprowadzając zatem pojazd z zagranicy należy się rozliczyć z urzędem skarbowym z tego obowiązku.

Podstawą do obliczeń jest wartość rynkowa pojazdu, niezależnie od jego stanu, czy uszkodzeń. W tym celu należy skorzystać z katalogów samochodów używanych takich jak EuroTax, który uwzględnia dodatkowe czynniki takie jak rok produkcji oraz przebieg.

Sprowadzając pojazd z USA możemy obliczyć przybliżoną wartość akcyzy dzięki zsumowaniu wszelkich kosztów, które musimy ponieść, aby pojazd znalazł się na miejscu. Nie oznacza to jednak, iż urząd skarbowy zaakceptuje taką podstawę i nie będzie wymagać dopłaty po wcześniejszym wysłaniu wezwania do złożenia wyjaśnień wraz z obliczeniami według konkretnego katalogu.

Ile wynosi akcyza dla pojazdów?

Wysokość akcyzy uzależniona jest od dwóch czynników. Są nimi pojemność silnika spalinowego oraz rodzaj pojazdu. Dla samochodów osobowych, motocykli i quadów stosowane są dwie stawki:

  • dla pojemności silnika do 2000 cm3 – 3,1%
  • dla pojemności silnika powyżej 2000 cm3 – 18,6%

Od 1 stycznia 2020 roku dla posiadaczy samochodu hybrydowego zostały wprowadzone nowe stawki akcyzy, niższe o 50%, tj.:

  • dla pojemności silnika do 2000 cm3 – 1,55%
  • dla pojemności silnika powyżej 2000 cm3 – 9,3%

Natomiast samochody ciężarowe są zwolnione z podatku akcyzowego, lecz koszt odprawy celnej jest wyższy. Zamiast standardowego cła w wysokości 10%, należy uiścić opłatę w wysokości aż 22%.

Jak legalnie uniknąć konieczności płacenia wysokiej akcyzy?

Jedynym, legalnym sposobem na uniknięcie konieczności płacenia wysokiej akcyzy jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy i urealnienie wartości importowanego pojazdu. Rzeczoznawca jako urzędnik uprawniony jest do wystawienia dokumentu zwanego wyceną. Dzięki temu możemy umniejszyć wartość podstawy opodatkowania o uszkodzenia mechaniczne pojazdu lub jego stanu.

Z tej usługi warto skorzystać zwłaszcza w przypadku pojazdów relatywnie nowych i z wysokim stopniem uszkodzenia, a w szczególności w przypadku samochodu o pojemności silnika powyżej 2000 cm3, gdzie akcyza stanowi wysoki procent wartości pojazdu.

Warto zauważyć, iż maksymalny procent uszkodzenia pojazdu nie powinien przekroczyć 55%, gdyż po przekroczeniu tego progu, samochód może zostać uznany za odpad. Może to spowodować brak możliwości rejestracji i poniesienie konsekwencji finansowych po upomnieniu się Departamentu Kontroli Gospodarowania Odpadami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.