✓   Ponad 10 lat doświadczenia
✓   6 Specjalistów ds. Importu
✓   Ponad 1000 sprowadzanych aut rocznie!

Nasze Poradniki

koszt sprowadzenia auta
Koszt sprowadzenia auta z USA – krok po kroku

Z ostatnich danych wynika, że do Polski trafia ponad 50 tysięcy pojazdów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych. Realnie, ta gigantyczna liczba jest i tak niedoszacowana ze względu na brak rejestracji samochodów sprowadzanych w celu rozbiórki i sprzedaży na części. Pomimo tak dużej skali, większość z nas nie jest świadomych jakie koszty wiążą się z całą procedurą importu oraz dostosowania pojazdu do norm europejskich. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie tego zagadnienia oraz podanie konkretnych, rzeczywistych kwot. Zapraszamy do naszego poradnika pt. „Koszt sprowadzenia auta z USA – krok po kroku”.

Kaucja, zakup auta oraz koszty aukcyjne

Jeśli nie posiadasz własnej licencji na portalu aukcyjnym, pośrednik będzie wymagać od Ciebie wpłaty kaucji przed zakupem danego auta. Jest to zabezpieczenie firmy na wypadek wycofania się z finalizacji przez Ciebie kupna auta (10% wartości wylicytowanej kwoty, minimum 600 dolarów). To właśnie z tych pieniędzy pośrednik opłaci ewentualny „re-listing” auta, czyli opłatę pobieraną przez dom aukcyjny za ponowne umieszczenie pojazdu na aukcji. Oczywiście nie zaliczamy kaucji do kosztów, lecz warto wspomnieć o fakcie, iż zewnętrzna firma wymaga wpłaty pieniędzy od klientów zanim umożliwi nam udział w licytacji.

Pierwszy koszt, z którym przyjdzie nam się zmierzyć podczas importu auta ze stanów, to oczywiście koszt zakupu auta. Biorąc udział w licytacji, w zależności od ilości licytujących mamy szansę nabyć auto zarówno w niskiej jak i wysokiej cenie. Wszystko zależy od tego jak wysoko licytować będą nasi rywale. Z tego powodu zalecamy określenie maksymalnej kwoty, za którą opłaca się kupić dany egzemplarz, a w przypadku jego przekroczenia, zaniechać dalszego przebijania. Udział w licytacji jest bezpłatny, a każdego dnia odbywa się dziesiątki tysięcy aukcji. Będąc cierpliwym, można nawet wygrać licytację poniżej wartości, którą ustaliliśmy za graniczną.

Licytując auto z serwisie IAAI, czy też Copart należy doliczyć koszty aukcyjne, których wysokość uzależniona jest w zależności ceny auta oraz licencji, którą posiadamy. Z reguły podmioty świadczące usługę pośrednictwa w imporcie posiadają najwyższe licencje, ale niekoniecznie. Stąd też warto dowiedzieć się tego od specjalisty, który Państwa obsługuje. Można jednak przyjąć, że dla większości aut będzie to kwota w wysokości od 500 do 900 dolarów.

Skorzystaj i oblicz całkowity koszt dzięki naszemu kalkulatorowi importu.  

Transport do portu

Kolejnym etapem jest zlecenie firmie transportowej odbioru pojazdu z placu aukcyjnego, czyli z tzw. “Branch’u”, a następnie dostarczenie go do portu przeładunkowego. Cena uzależniona jest od lokalizacji auta i portu, z którego pojazd rozpocznie swoją drogę do Europy. Im większy dystans do pokonania, tym wyższy koszt transportu. Średni koszt dostarczenia pojazdu do portu waha się od 300 do 600 dolarów.

Rozsądnym rozwiązaniem jest uwzględnianie lokalizacji domu aukcyjnego, w którym odbywa się licytacja danego egzemplarza, gdyż w niektórych przypadkach koszt może osiągać bardzo wysokie wartości, dochodzące nawet do 1600 dolarów! Takie działanie uchroni Państwa przed poniesieniem dodatkowych, nieplanowanych kosztów i pozwoli na zaplanowanie budżetu na licytację. Zwłaszcza, że jest to informacja, którą podaje każdy portal aukcyjny.

Fracht morski

Kolejnym etapem jest załadunek pojazdu do kontenera oraz jego dalsza podróż frachtowcem do Europy. Cena jest uzależniona od portu (a więc długości trasy do przebycia) oraz wykupionej opcji transportowej. Standardowe samochody o długości do 5 metrów umieszczane są w kontenerze mieszczącym kolejne 3 takie auta. W przypadku auta ponadgabarytowego konieczne jest załadowanie mniejszej ilości aut, co wiąże się z 20%-centowym zwiększeniem kwoty bazowej za fracht. Możliwe jest także wykupienie opcji, w której transportowane są tylko 3 auta o standardowej długości celem zmniejszenia ryzyka powstania otarć ze względu na brak miejsca. Z kolei transport morski motocykli jest znacznie prostszy. Niezależnie od ich wielkości oraz lokalizacji, wszystkie transportowane są w jednej kwocie.

W naszej firmie stosujemy uczciwą politykę braku zawyżania, wynegocjowanych stawek za fracht morski. Aktualna ilość kontenerów umożliwia nam zaoferowanie tej usługi w stałych, niskich kwotach. Umożliwiamy także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w kwocie 1% wartości pojazdu, na wypadek uszkodzeń powstałych w skutek transportu morskiego.

Ważne! Jesteśmy bezpośrednim importerem, nie doświadczysz z nami żadnych ukrytych opłat, takich jak “opłata brokerska”. Nie pobieramy także dodatkowych opłat za przesyłkę dokumentów.

Podatek VAT oraz cło

Import samochodu z USA wiąże się z dopełnieniem obowiązków celno-skarbowych. Kiedy pojazd pojawi się w porcie należy dokonać odprawy celnej. Występują tutaj takie koszty jak:

 • Opłata za rozładunek kontenera + opłata agencji celnej – około 450 Euro.
 • Dodatkowe opłaty, np. za pozostawione rzeczy i konieczność ich utylizacji lub dokonanie za nie odprawy celnej,
 • Cło + VAT

Każdy importer szuka oszczędności, aby inwestycja była jeszcze bardziej opłacalna. Dlatego zaleca się dokonanie odprawy w Niemczech. Umożliwi to zapłatę mniejszych stawek podatku VAT oraz Cła w porównaniu do portu w Polsce.

Standardowy VAT jest wysokości 19%, a w przypadku pojazdów zabytkowych 7%. Wysokość cła w Bremerhaven na samochody osobowe wynosi 10%, 6% na motocykl, a pojazd zabytkowy jest zwolniony.

Transport do Polski

Już po odprawie? Należy teraz zamówić transport samochodu do Polski. Możesz skorzystać z firm oferujących przewóz aut lub umieścić ogłoszenie na giełdzie zleceń transportowych. Co powiesz jednak na to, że przetransportujemy Twoje auto niezależnie od miejsca docelowego w Polsce za 1400 zł?

Tłumaczenia i dostosowanie do norm europejskich

Po sprowadzeniu auta do Polski możesz zająć się naprawą uszkodzeń i dostosowaniem auta do przepisów kodeksu ruchu drogowego. Należy zadbać o to, aby:

 • kierunkowskazy posiadały światło o barwie pomarańczowej,
 • światło postojowe/pozycyjne było barwy białej,
 • wyposażyć samochód w światła przeciwmgielne tylne,
 • prędkościomierz był w kilometrach.

Większość klientów decyduje się także na zmianę częstotliwości fal radiowych (w USA zmieniane są co 0,1, a w Europie co 0,05, co w efekcie umożliwia odbieranie większej ilości stacji) oraz wgranie map europejskich do nawigacji.

W międzyczasie polecamy znalezienie biura tłumaczeń przysięgłych w celu przetłumaczenia dokumentu sprzedaży, “title” oraz odprawy celnej. Pamiętaj jednak, że urzędy nie wymagają tłumaczenia wszystkich dokumentów odprawy celnej. Dowiedz się w lokalnym wydziale komunikacji, którą stronę z trzech możliwych należy przetłumaczyć, a które wystarczy dostarczyć do wglądu. Komplet tłumaczeń (faktura zakupu, title, dokument dokonania odprawy celnej) powinien wynieść około 190 zł.

Akcyza

Zanim przejdziesz do kolejnego kroku jakim jest rejestracja auta, należy wypełnić deklarację akcyzową do urzędu skarbowego. Wysokość akcyzy w Polsce uzależniona jest od pojemności silnika sprowadzanego pojazdu i jego wartości. Dla silników poniżej 2.0l wynosi 3,1% wartości rynkowej pojazdu pojazdu, a dla pojemności powyżej 2.0l wynosi aż 18,6%. Natomiast samochody ciężarowe są zwolnione z tego podatku.

Jeśli uważasz, że wartość rynkowa pojazdu jest mniejsza niż ta, od której należy opłacić podatek, możesz powołać niezależnego rzeczoznawcę, który określi realną wartość pojazdu. W tym celu sporządza ekspertyzę (pot. „opinię”), w której wykazywana jest procentowa szkoda umniejszająca wartość pojazdu, od której należy następnie zapłacić akcyzę. To działanie jest opłacalne tylko i wyłącznie w sytuacji kiedy naliczony podatek jest znaczny i przekracza kilka tysięcy, gdyż rzeczoznawca sam za swoją usługę weźmie około 350-400 zł.

Oblicz wysokość akcyzy dzięki naszemu kalkulatorowi akcyzowemu.

Przegląd samochodu i rejestracja

Tutaj istnieją dwie możliwości – możesz udać się do urzędu po tablice próbne lub zarejestrować pojazd od razu na stałe. To drugie rozwiązanie jest jednak obarczone dodatkowym warunkiem jakim jest dostarczenie aktualnego badania technicznego pojazdu, co wiąże się z dostarczeniem pojazdu do Stacji Kontroli Pojazdów na lawecie. Natomiast jazda na próbnych rejestracjach ma także kolejny plus – potwierdzenie zapłaty akcyzy można donieść dopiero przy rejestracji stałej pojazdu.

Podczas wizyty na SKP należy pamiętać o tym, aby zostało przeprowadzone „Pierwsze badanie techniczne pojazdu” ze wskazaniem, że auto jest importowane. W tym przypadku zostanie dodatkowo wypełniona tzw. „Karta Identyfikacji Pojazdu” zawierająca wszystkie informacje na temat pojazdu – waga, dopuszczalna ładowność, obciążenia na osie itd. Koszt takiego badania to 99 zł.

Jeśli natomiast pojazd brał udział w wypadku, należy wykonać dodatkowo powypadkowe badanie techniczne. Warto posiadać ze sobą zdjęcia, na których diagnosta jest w stanie dostrzec na co ma zwrócić uwagę. Takie badanie to dodatkowy koszt w wysokości 95 zł + 1 zł opłata CEPIK.

Prowizja

Warto wspomnieć, iż wysokość naszej prowizji jako pośrednika w imporcie wynosi 2000 zł. W tej cenie zobowiązujemy się do:

 • Wyszukania pojazdu spełniającego Państwa oczekiwania,
 • Sprawdzenia historii pojazdu (Carfax, Autoauctions, Stat.vin, Autocheck + własny system),
 • Zakupu pojazdu z naszego konta, posiadającego najwyższe licencje brokerskie,
 • Organizacji transportu po USA,
 • Organizacji frachtu do Niemiec,
 • Pośrednictwo w odprawie celnej,
 • Organizacji transportu do Polski,
 • Pomocy po zakupowej – wskazanie odpowiednich biur, rzeczoznawców.

Przez wiele lat współpracy wypracowaliśmy bardzo konkurencyjne ceny za transport, którymi dzielimy się z Wami. Gwarantujemy, iż jesteśmy w stanie importować auta najtaniej na rynku. Skontaktuj się z nami, a udzielimy wszelkich informacji.

Leave a Comment